Projenin Beklenen Sonuçları

Projenin Beklenen Sonuçları

 Proje dönemi boyunca Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerde okuyan bütün öğrencileri kapsayan yarışmayla telif hakkı ve korsan kavramı ayrıca korsanın zararları öğrencilere anlatılmış olacaktır.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu, eseri ve eser sahiplerinin maddi ve manevi hakları koruma altına bir kanun olmakla birlikte toplum tarafından çok da bilinmediği bir gerçektir. Bu proje ile Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerde verilecek seminerlerle telif hakkı ve korsan konusunda bilinçleneceği, sanatın, sanatçının ve eserin korunacağı, yapılan yarışma ile öğrencilerin ödüllendirileceği, esere ve emeğe saygının oluşacağını ve ülkemiz açısından vergi kaybının önleneceği düşünüyoruz.

Telif hakları ve Korsanla  ilgili olan  “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” adlı 5. Ulusal Slogan Logo ve Afiş yarışmasıyla Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerde okuyan bütün öğrencilere ve halka ulaşılacak, 7 bölgemizin her birinde en az bir telif hakları ve korsanla ilgili seminer ve paneller düzenlenecektir. Böylece Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerde okuyan bütün öğrenciler telif ve korsan konusunda bilinçlenecek ve korsan yayınlardan uzaklaşacaklardır.

  • Beklenen faydalanıcı sayısı:

Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerde okuyan toplam öğrenci sayısı düşünüldüğünde milyonlarca kişiye bu proje ile ulaşılmış olacaktır. Yalnız basın ve medya yolu ile o ilde yaşayan herkesin ve Türkiye genelinin bilinçledirilebileceği de unutulmamalıdır.

  • Etkinliğin somut çıktılarını:

On binlerce kişiye dağıtılacak Telif hakları broşürleri ve basılı materyallerle öğrencilerimiz bilinçlenecek.

 Korsandan uzaklaşan toplumla beraber devletin vergi kaybı önlenecek.

Sanat ve sanatçılarımız korsanın azalmasıyla daha çok gelir elde edecek.

  • Etkinliğin beklenen sonuçları:

Etkinliğin beklenen sonuçları sürdürülebilirdir.

Telif Hakları ve korsan konusunda bilinçlenen öğrencilerimiz etrafını da olumlu etkileyecektir.

  • Etkinliğin sosyo-kültürel  gelişime katkısı:

Etkinliklerle daha çok kişinin üretmesi, devletin daha çok vergi kazanması, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması ve sağlıklı bir toplum oluşması sağlanacaktır.